Inside the bokbransch – Bokförlaget Atlas. Litteratur och Politik. Inget trams.
Vi som jobbar på Atlas är, från vänster, Stefan Sunnerdahl, Ann-Louise Gustavsson och Richard Herold.
Framtiden
Publicerad 2009-07-27 14:34 13 kommentarer

Bild: rh
Åter på kontoret efter semestern. På innergården borras i betong och ur kaffeautomaten rinner syra. Besöker Danny boy för att pigga upp mig, men möts av lägre pH-värde än kaffet. Av mina sex (eller blev det sju?) veckor på rosornas ö borde jag tydligen ha ägnat åtminstone de två sista åt att följa hans förbannade blogg, för han (mfl mfl mfl mfl mfl mfl mfl) har minsann haft nåt viktigt att berätta. (Tack Peter för stödet i alla fall!)
Om det varit stiltje på förlagen under juli så har det alltså rått kuling i bloggosfären, med dussintals av genomarbetade inlägg och hundratals, tusentals!, kommentarer. Det började i Hultsfred och på Bokhora följde Johanna upp.
Till att börja med: "bokbranschen" tänker på dessa frågor dag och natt.
Men: just nu är förlagen inte särskilt intresserade av en "öppen diskussion" med författarna.
Så här: Utgångna böcker kommer att tillgängliggöras (såväl som pod som digitalt) i rasande fart, e-boksmarknaden kommer precis som i USA att explodera, men den fysiska bokförsäljningen kommer att dominera inom överskådlig tid (jag läste nån siffra att fortfarande distribueras bara 10-15% av musik digitalt, hittar inte uppgiften nu men nån vet kanske?).
Det kommer att publiceras fler titlar – i allt fler inkarnationer – än någonsin och förlagen kommer att vara fler, större och sammantaget tjäna mer pengar i Framtiden.
Just nu pågår en maktkamp om hur de digitala intäkterna mellan författare och förlag egentligen ska fördelas. Eftersom ingen riktigt vet hur denna nya extended longtail – med en utbudschock både på längden och tvären – kommer att slå mot förlagens ekonomi, sker förhandlingarna i det fördolda.
Min utgångspunkt är precis som Boströms, att förlagen behövs och blir ännu viktigare för författarna i Framtiden.
Två saker oroar därför:
1) marginalerna på digitala on-demand verk kommer med största sannolikhet att vara lägre än på de titlar förlagen lever av i dag.
2) det finns en risk att utbudschocken på marknaden – som i ”alla böcker som någonsin publicerats” – minskar försäljningen av nyhetstitlarna. Att huvudet når lägre och svansen blir längre, för att tala med Anderson.
Förlagen sitter i en rävsax. Å ena sidan vill vi förstås ha så många egna titlar (oavsett inkarnation) som möjligt att sälja, å andra sidan är vi helt beroende av att försäljningen av våra mest säljande titlar inte minskar. Att författarnas intressen ska tillgodoses är självklart, men inte hur och till vilket pris.
Det är i detta ljus man ska se de pågående, "fördolda" avtalsförhandlingarna, tror jag.
Den digitala marknaden kommer för de flesta författare inte att generera några svindlande summor. Men det är knappast ett argument för att skriva under in blanco. För förlagen däremot innebär några procent hit eller dit stora intäkter på sikt. Särskilt om man äger rättigheterna till samtliga tänkbara digitala inkarnationer och får bestämma pris efter eget huvud. Frågan är om dessa procent hit eller dit kommer att utgöra ren vinst för förlagen eller vara en helt nödvändigt för vår överlevnad.
Författarnas dilemma är inte enklare än förlagens, det handlar om tillit och kontroll, särskilt som förlagen kommer att behöva pröva sig fram (och misslyckas många gånger) i föränderlig, okänd terräng. (Här tänkte jag få till ett avslut med Gotland, bersåer, upptrampade stigar ner till en badplats vid en rauk, men det blev bara krystat.)
***
Något av det Atlas sysslar med i anslutning till diskussionen:
Vi kommer att tillgängliggöra fler centrala författarskap det närmaste året, både i fysisk och digital form. Vi har redan återutgivit hela Sven Lindqvists backlist. I augusti släpper vi samtliga Annette Kullenbergs böcker, bland annat hennes tidiga romaner (som är alldeles lysande!) För detta har vi avtal som godkänts av Alis.
Atlas kommer inom ett år (i samarbete med andra eller i egen regi är fortfarande oklart) att erbjuda abonnemang på våra digitala titlar (epub utan drm). Dvs, kunden betalar en summa per år och får då de nya böckerna allt eftersom de kommer ut (några veckor före alla andra) plus fri tillgång till vår backlist. (Förslag på prissättning på denna tjänst emottages varmt!)
När det gäller e-böcker är avtalsfrågan mer komplicerad. Vi använder idag det avtal som Elib rekommenderade när de drog igång för fem sex år sedan. Men för alla lösningar som inte innefattar ett rakt köp (som i abonnemangsidén) är de existerande avtalen knappast tillämpbara. Här återstår att finna lösningar.
Atlas arrangerar i samarbete med Natur & Kultur en kväll om hela detta frågekomplex den 27 augusti på NoK:s terrass vid Humlegården. Inbjudan går ut nästa vecka. I panelen sitter Bonniers Otto Sjöberg, Vulkans Linda Skugge och Per Helin från Publit. "Tre personer med utifrånperspektiv, möter bokbranschens tyngsta insiders", som vi skriver i pressmeddelandet. De ledande aktörerna från samtliga förlag, plus agenter, distributörer mm, kommer att delta i diskussionen från golvet. Björn Linnell modererar. För att anmäla intresse att närvara (obs! antalet platser är starkt begränsat!) osa till: richard.herold[at]arenagruppen.se så försöker jag få in dig.
(Richard)


Skrivet av Daniel Åberg 2009-07-28 15:02
Hurra!
Åh, det där med pH-värdet vet jag inte riktigt hur väl det stämmer, men okej då. Hur som helst så är det ju just något sådant här jag har efterlyst, fler röster inifrån som berättar om hur (bland annat) förlagen ser på det här.
Tystnaden ser jag egentligen, vilket jag också skrev i en kommentar, som ett större problem än att det har med sommar och semester att göra. Förutom du – som ju gjort ett pionjärarbete från förlagshåll när det kommer till att synas på nätet genom bloggande och liknande – samt Mattias på Piratförlaget, så verkar intresset generellt vara rätt lågt "inom branschen" för att kommunicera med publiken på internet. De förlag som gör det är nästan alltid bland de mindre. Bland jättarna är intresset svalt, antagligen känner man inte behovet, man resonerar säkert som så att man når ut med sitt budskap ändå. Och det gör de säkert också, åtminstone i ett kortare perspektiv. Men i takt med att fler och fler spenderar allt större del av sin tid uppkopplade, så tror jag att man gör sig själv en björntjänst om man inte börjar ändra sättet som man kommunicerar med läsarna på. Att delta med en röst i sådana här diskussioner ser jag som en viktig ingrediens.
Och det ÄR ju ändå rätt talande att den som höjer rösten och förklarar vad förlagsvärlden just nu sysslar med är du, som redan har en framskjuten profil på nätet och ofta är ute och diskuterar förlagsfrågor publikt. De största aktörerna deltar fortfarande inte i (den offentliga delen av) debatten. Det tycker jag fortfarande är synd.
PS. Jag applåderar det digitala arbete ni gör. Det är absolut rätt väg att gå. Satsningen du beskriver i slutet av inlägget tycker jag låter ypperlig. DS.
Skrivet av Richard 2009-07-28 22:33
Tips
Tack för det. Litet vill jag dock försvara de större förlagen, det är trots allt lättare för oss som jobbar på mindre förlag att reagera. Jag står i direktkontakt med samtliga författare och kan fatta yttra mig i en handvändning, utan att behöva blanda in Jonas Bonnier, hans moster och the board of directors. Det är en stor skillnad.
Vore fantastiskt om du och alla andra som läser det här vill bidra med tips o tankar om hur vi bör utforma abonnemangssystemet. Hur mycket får det kosta t ex? Det handlar om 16-20 nyheter varje år plus tillgång till ett par hundra backlisttitlar + Atlas vintage.
Diskussionen blir ju lätt ganska visionär (läs flummig), men vi är ett förlag som faktiskt kan genomföra saker. Och behöver genomföra saker. För oss är det en fråga om överlevnad.
Så: Vilka grejer skulle ni vilja se? Vad skulle ni göra om ni drev ett förlag? Alla tankar är av intresse.
Skrivet av Daniel Åberg 2009-07-29 14:01
Hurra! (2)
Visst inser jag att det är en skillnad, fast återigen – jag tycker att det är beklagligt att det är så man ser på den här frågan. För de röster jag saknar i debatten består inte i första hand av konkreta måldokument vars publicering ska behöva sanktioneras av en förlagsstyrelse, utan mer att någon från förlagen agerar samtalspartner med sina läsare när diskussioner uppstår. En enkel "Vad tycker ni att vi borde göra?"-fråga i ett kommentarsfält kan räcka, följt av några förklaringar till varför verkligheten kanske inte alltid kan målas i de enkla färger som publiken (och även jag själv ibland) efterfrågar. Med sådana enkla medel tror jag att man når långt, inte minst i kundvårdssyfte.
Och jag ska absolut fundera på din fråga och lovar att återkomma när inte timman är så sen. Jag kan upplysa om i min blogg om att ni vill ha tips också.
Skrivet av Daniel Åberg 2009-07-29 14:05
Hoppsan
Eh, oj då, timman är ju inte direkt sen nu, men den var det vid midnatt när jag ursprungligen skrev kommentaren men misslyckades med att få iväg den. Men jag återkommer hur som helst om funderingar i prisfrågan!
Skrivet av Daniel Åberg 2009-07-30 10:02
Fundering
Innan jag funderar vidare – tolkar jag inlägget rätt när jag läser det som att jag, efter att ha betalat en årsavgift, i princip kan ladda ner hela Atlas backlist och ha den i min ägo för evigt? Det låter, om årsabonnemanget inte är tänkt att vara hiskeligt dyrt, väldigt generöst.
Skrivet av Richard 2009-07-30 11:42
Det är frågan
Ja, det är ju frågan. Om det är väldigt dyrt kommer många antagligen att köpa abonnemang endast en gång och ladda ner alla böcker.
Är det å andra sidan billigare är min förhoppning att man betalar summan varje år för att man vill ha de nya böckerna och vet att man har fri tillgång till backlisten utan att behöva ha dem lokalt.
Förhoppningen är förstås att de som går med från början fortsätter att abonnera. Så att antalet abonnenter ökar för varje år och på så vis finansierar det hela utan att vi behöver ta för mycket betalt från början.
Skrivet av Daniel Åberg 2009-07-30 22:43
Balansgång + månadsmodell
Det är en svår balansgång det där, hur man sätter priset. Har det gjorts några liknande satsningar i utlandet med snarlik modell?
Det här med tillgång till böckerna utan att behöva spara dem lokalt är ju också lite risky, inbillar jag mig. Det har ju startats en del prenumerationstjänster inom musikvärlden (främst i USA) med snarlik modell, som när de konkat helt enkelt gjort den fria tillgången till de ziljoner låtar de lovade sina kunder till ett minne blott. Jag säger inte att det skulle ske något liknande hos er, men jag kan tänka mig att det finns en rädsla hos kunderna för det, åtminstone initialt. Nu är det kanske inte ett jätteproblem i sammanhanget (dessutom spelar det väl egentligen inte någon roll om era kunder väljer att ladda ner allt på ett bräde eller tar det pö om pö så länge de fortsätter betala), men ändå värt att ta med i beräkningen.
Har ni funderat över en modell med månadsabonnemang? Och kanske inte fri tillgång till allt, utan till ett visst antal valfria titlar ur katalogen varje månad man betalar? Som ... låt oss säga 80 kronor/månad för nedladdning av två titlar ur sortimentet, och laddar man inte ner något en månad så har man dem tillgodo månaden därpå? Det är kanske inte ett lika fashionabelt erbjudande som "fri" tillgång till allt ni någonsin gett ut, men jag ser ett par fördelar – dels tror jag att många väjer sig för att köpa något som är på årsbasis (långt engagemang), och dels vet jag att det är ett system som åtminstone fungerar på ljudböcker (jag har ett konto med liknande upplägg hos Audible.com).
Värt att fundera över i alla fall.
Skrivet av Mattias Boström 2009-07-31 00:02
Närvaro i diskussionen
Att jag vill vara med i den diskussion som förs beror på ett antal saker:
* När det uppstår en diskussion som faktiskt är riktigt matnyttig så vill jag förstås passa på tillfället och vara med. Om jag istället väntar någon månad och debatten hinner lägga sig så kan jag förstås ändå skriva inlägg på min egen blogg, men jag får inte möjligheten att föra diskussionen på så många fronter som just nu.
* Väldigt många av inläggen och kommentarerna är superintressanta. Och jag lär mig hela tiden nya saker och ställs inför annorlunda perspektiv. Att dessutom aktivt delta i diskussionen gör att jag tvingas formulera mina tankar och åsikter - och för mig är det nödvändigt för att förstå vad jag själv egentligen vill.
* Jag vill visa hur man faktiskt kan se det hela ur ett förlags perspektiv och gärna förklara vad bokförlag egentligen sysslar med. Jag tror inte att det är helt självklart för alla - det finns många fördomar om stora bokförlag, skivbolag etc.
* Jag vill att diskussionen inte bara ska vara visionär - det blir lätt lite för mycket science fiction att blicka 10-20 år in i framtiden. Med lite sunt förnuft och branscherfarenhet försöker jag beskriva vad som kommer hända inom bara ett eller ett par år. Och därigenom staka ut vägen lite tydligare till den där framtiden borta vid horisonten.
* På samma gång vill jag visa min - och därigenom förstås till viss del Piratförlagets - just-nu-syn i frågor som t ex rör eböcker. Jag gör det hellre i en diskussion än bara som ett officiellt uttalande på Piratförlagets sajt. Jag tror nämligen att en del av de kommentarer jag får kommer att förändra min syn på saker. Min ståndpunkt är inte fast i alla de här frågorna.
* Jag vill inte att producenter och konsumenter ska glida ännu längre ifrån varandra. Det räcker som det är.
Det finns säkert fler skäl om jag tänker efter. Men det är några av anledningarna till varför just jag tycker att det är jätteviktigt för mig som förlagsperson att delta i diskussionen. Andra personer inom bokbranschen känner kanske att det här är samtal som absolut inte ska föras utanför förlagets väggar. Och det tycker jag är okej - de har i så fall det som strategi. Och när det gäller de allra största förlagen kan jag tänka mig att nätet inte är ett ställe som de högsta cheferna ens skulle ta i beaktning som diskussionsyta. Och alla personer under dem i organisationerna är nog väldigt försiktiga med vad de säger i dessa frågor offentligt.
Jag tycker att det ska bli mycket intressant att vara med den 27 augusti och se hur diskussionen artar sig. Och vad kollegerna i branschen faktiskt vågar säga. För det som sägs där kommer att rapporteras vidare i bloggform och på andra nätsätt. Skulle inte förvåna mig om det blir lite direkttwittrande också. Jag vill inte att den här branschen ska vara sluten gentemot läsarna.
Skrivet av Richard 2009-07-31 10:43
Betala för 16 få 200
Bra att du driver på diskussionen, Mattias, jag håller helt med dig, vi har inget att förlora på att vara konkreta och involvera så många (läsare) som möjligt i diskussionerna. Öppenhet är king, som man säger i Umeå.
Daniel: Jag tar tillbaka ordet "lokalt" (insåg det direkt när jag tryckte på Skicka). Självklart kommer abonnenterna sannolikt att vilja fylla sin iphone/läsare med så mycket material som möjligt (åtminstone initialt).
Det är kanske något vi rent av borde uppmuntra och använda för att få abonnenter:
"Alla atlasböcker som någonsin publicerats i din läsare. Bara xxx kr."
Det blir ta 3 betala för 2, men istället, Betala för 16 böcker, få 200.
Jag tror på att det ska vara enkelt och generöst på gränsen till korkat. Annars blir det för krångligt att sälja in och för kostsamt att administrera.
Jag tror att det svåra blir att få folk att fortsätta abonnera, när de (du, Daniel!) ska betala lika "mycket" för 16 böcker.
Mina egna tankar om prissättning just nu:
Den överväldigande majoriteten av dem som köper en atlasbok ett normalt år köper sannolikt bara just en, möjligen, möjligen, två olika titlar.
Det innebär två saker:
1) priset får inte vara för högt, för då är det poänglöst. Ingen vill betala en krona extra för 200 böcker man inte tänker läsa. Ens om de är gratis (kolla in närmaste Myrorna).
2) det får förstås inte heller vara för lågt, för de som är likgiltiga inför förlagets övriga utgivning (vilket gissningsvis är de allra flesta) ska ju (både för förlagets och författarens skull) köpa den enda bok de vill ha från bokhandeln till ordinarie pris, inte teckna ett abonnemang hos oss.
Boström tror, med utgångspunkt i Amazons prissättning, att utpriset på nya e-böcker kommer att landa på 99 kr. Jag har tänkt i samma banor. Låt oss säga att de hamnar i spannet 99-149 kr.
Med ovanstående i huvudet innebär det ett pris på abonnemanget runt 249-399 kr om året (eller ca 20-35 kr/mån). Eller kostnaden för ca 2,5 böcker.
Sedan ska dessa pengar fördelas mellan förlag och författare. Och mellan författarna. Men det kan vi diskutera i en separat kommentar, när vi "löst" prisfrågan.
Alltså:
Skulle du - Daniel (och gärna alla ni andra som läser detta) - kunna tänka dig att betala 249-399 kr/år för att abonnera på atlas digitala utgivning?
Skrivet av Jonas Mosskin 2009-07-31 12:37
Sven Lindqvist goes digital
Intressant Richard!
Jag är ju ett Sven Lindqvist-fan så jag skulle nog kunna tänka mig att betala en del för att få tillgång till alla hans böcker. Mer än 250kr tror jag. Däremot är det osäkert om jag skulle vilja betala för ett löpande abonnemang. Jag vet liksom inte vad jag är intresserad av om ett halvår-ett år. Då kanske det är Matresor i Kambodja och då sitter jag fast med vänsterdebattböcker på halsen från mitt Atlasabonnemang.
Skrivet av Daniel Åberg 2009-07-31 14:27
Ja!
Det skulle jag absolut kunna tänka mig att göra. Jag tror att en psykologisk gräns går vid 299 kronor, åtminstone vid starten.
Den där månadsmodellen jag föreslog passar nog bättre i en större butik. Om Adlibris, eller en annan nätförsäljare, byggde upp en bra e-boksbutik (med minst 10000 titlar vid start, som Mattias Boström skrev om) och började med ett sådant erbjudande tror jag många skulle nappa. Betala 80 kronor i månaden och ladda ner två valfria böcker "gratis". Som medlem får du därefter 20 procents rabatt på de e-böcker du handlar utöver abonnemanget.
Skrivet av Mati 2009-08-03 12:35
Solidaritet är inte alldeles enkelt
Intressant det här. Och ett jäkligt bra initiativ från Atlas sida.
Jag tänker på några saker (om jag nu fattat avsikterna rätt):
1. Det är nog viktigt att visa att det här handlar om mer än x antal titlar. Det är liksom inte enbart en prenumeration, med ett inbakat nyhetsvärde varje månad/säsong/år och en ingång till ett arkiv.
Ni bör nog till att börja med låta saker utöver texter ingå - som era utmärkta seminarier etc. Detta gör ju det hela mer attraktivt och ger mer värde än enbart texterna.
Dessutom borde man ju få in hela bilden i detta - att det i själva verket handlar om att finansiera framtida utgivning och fortsatt författeri. Att det är fråga om ett slags "skatt", "medlemskap" eller "investering" (välj ord själv beroende på läggning). Allt för att stödja en långsiktig verksamhet man tror på.
Men nu är ju alla inte intresserade av detta långsiktiga perspektiv.
En tanke är då att skapa två sorters abonnemang - för "vanliga" läsare och för idealister/fans.
Men då missar man ju volymen och den (ofrivilliga?) solidariska finansieringen.
Alltså, ett busenkelt abonnemang/medlemskap/investeringsprogram/skatteavgift är nog att föredra. Men man kan ha instegsvarianter, prova på-perioder etc.
Dock är frågan vad ni mäktar med att administrera.
2.
Jag skulle gärna betala över 1000:- per år. Men då skulle jag vilja ha mer än titlar, mer än digital utgivning. Jag skulle vilja ha pappersexemplar då och då, service, närkontakt och kanske kanske möjlighet att påverka "mitt" utbud.
Alltså, delar av det ni ser som marknadsföring för boken idag, borde enligt mitt sätt att se det vara en del av produkten. Som du skriver, Richard, böckerna/texterna kommer snart att finnas tillgängliga överallt och hur som helst - det är därför "jag var där"-aspekten bara blir viktigare.
3. Att ha månadshorisont för affärsmodellen tror jag inte på, enligt punkt 1. Om den större poängen ska framgå måste man ha ett längre perspektiv.
Och ni behöver säkra volym under längre tid än enstaka månader.
That's it for now.
Skrivet av Richard 2009-08-03 20:16
Tack
Mati, tack för suverän feedback. Drömmen för alla mindre förlag är att ha en kärntrupp som köper allt och som finns med runt förlaget.
Vi har skissat på olika modeller tidigare, men med pappersböcker har det varit omöjligt över en viss utgivningsvolym, bara portokostnaden omöjliggör det.
På det här viset skulle det kunna funka.
Och det är liksom en idé ovanpå idén, för själva det raka e-boksabonnemanget går ju som du skriver att erbjuda parallellt.