Mattias Hagberg är frilansjournalist och författare och skriver bland annat på Göteborgs-Postens kultursida och i tidskriften Ord & Bild. Han är medlem av frilansgruppen Textverk och han debuterade 2006 med boken Släpp fångarna loss. Två år senare kom reportageboken Skräp. Mattias Hagberg är aktuell med boken Herredjuret.
Handelsresande i skräp
Publicerad 2008-11-12 08:05 2 kommentarer
Den senaste tiden har jag mest snurrat runt och pratat om sopor i alla möjliga sammanhang; jag har träffat gymnasieelever i Falkenberg, Finska PRO i Upplands Väsby, kommunpolitiker i Göteborgs regionen och aktivister i Socialistiska partiet - bland andra. I går var jag med i en bra och emellanåt underhållande regional debatt i SVT, Eftersnack, och i dag är det dags för P1:s konsumentmagasin Plånboken och intervju med Vi Föräldrar.
Det intressanta i sammanhanget är den samstämighet som håller på att växa fram. Den som ifrågasatte konsumtion och tillväxtekonomi för några år sedan ansågs som en bakåtsträvare och flummare. I dag håller konsumtionskritiken på att bli mainstream. Kanske håller insikten om vad vi göra med vår värld på att sjunka in. Kanske kan det hända något konstruktivt kring de här frågorna framöver. När man åker runt och snackar med folk i landet känns det som att det finns hopp.





Skrivet av Malin Siljeholm 2008-11-14 10:31
Sopor
Hej,
vi går sista året i gymnasiet och håller på med ett projkt om synen på sopor och hanteringen av den, främst i Sverige och i Nicaragua. Vi har läst din bok och har hjälpt oss mycket i vårt arbete. Vi undrar om du har några tips vart vi kan vända oss för att få reda på hur människor i Sverige och möjligen världen ser på sopor.
Tack på förhand!
MVH
Malin
Skrivet av Viveka 2008-11-23 17:49
-70 tals retro
Dessa diskussionern var uppe på 70-talet också. Minns bland annat oljekrisen och snacket i dess kölvatten handlade om ransonering av plast och plastprodukter som sågs som slöseri med olja.
Intresset mattades av den stora massan under -80 och -90 talet, men nu är det återigen "inne" med dessa frågor igen