Bokförlaget Atlas / Blogg / Mattias Hagberg | Kreativ förstörelse
Bokförlaget Atlas

Mattias Hagberg

Mattias Hagberg är frilansjournalist och författare och skriver bland annat på Göteborgs-Postens kultursida och i tidskriften Ord & Bild. Han är medlem av frilansgruppen Textverk och han debuterade 2006 med boken Släpp fångarna loss. Två år senare kom reportageboken Skräp. Mattias Hagberg är aktuell med boken Herredjuret.
Arkiv 2012
› Visa senaste 10
januari (2 st)
Arkiv 2011
november (2 st)
oktober (2 st)
september (2 st)
augusti (2 st)
juni (1 st)
maj (5 st)
april (4 st)
mars (4 st)
februari (6 st)
januari (8 st)
Arkiv 2010
december (1 st)
november (5 st)
oktober (3 st)
september (3 st)
augusti (1 st)
juli (1 st)
maj (2 st)
april (2 st)
mars (2 st)
februari (4 st)
januari (3 st)
Arkiv 2009
december (3 st)
oktober (4 st)
september (6 st)
augusti (5 st)
juni (6 st)
maj (3 st)
april (3 st)
mars (4 st)
februari (2 st)
januari (5 st)
Arkiv 2008
december (6 st)
november (2 st)
oktober (4 st)
september (10 st)
augusti (11 st)

Kreativ förstörelse

Publicerad 2008-12-02 08:40

Här i Göteborg är det dystert. Bilindustrin blöder och har dragit med sig hela Västsverige in i ekonomisk apati. Hur skall bilindustrin och hela den Västsvenska ekonomin räddas, är frågan för dagen.

Men är det verkligen biltillverkningen som måste räddas? Är det inte arbetstillfällena, det industriella kunnandet och den tekniska kompetensen som är det viktiga? Gör det verkligen något att biltillverkningen är på nedgång?

Här om dagen träffade jag en Volvoarbetare som menade att det nu är hög tid att överge biltillverkningen.

Ja, han sa just så. Han ville sluta bygga bilar. Men han ville inte sluta jobba.

– Här har vi några av världens mest avancerade fabriker, fulla med skickliga montörer och ingenjörer. Varför inte göra något vettigt med alla denna kunskap, all denna kompetens, frågade han sig, och fortsatte:

– Vi kan bygga nästan vad som helst. Varför inte satsa på vindkraftverk, höghastighetståg eller spårvagnar. Sånt som kommer behövas om vi skall klara klimatkrisen.

Hans åsikt är självklart riktig. Biltillverkning är inte framtiden. Inte i en värld där oljan snart börjar sina utan att några hållbara alternativ har uppfunnits.

Förhoppningsvis kan det här bli startskottet till något nytt. Kreativ förstörelse brukar det väl heta på ekonomijargong.

Permalänk:
Frilansgruppen Textverk
Textverk
Fotojournalistik
Till mänsklighetens försvar
ah!
Ord & Bild
Socialpolitik