Mattias Hagberg är frilansjournalist och författare och skriver bland annat på Göteborgs-Postens kultursida och i tidskriften Ord & Bild. Han är medlem av frilansgruppen Textverk och han debuterade 2006 med boken Släpp fångarna loss. Två år senare kom reportageboken Skräp. Mattias Hagberg är aktuell med boken Herredjuret.
Arkiv 2012
januari (2 st)
Arkiv 2011
november (2 st)
oktober (2 st)
september (2 st)
augusti (2 st)
juni (1 st)
maj (5 st)
april (4 st)
mars (4 st)
februari (6 st)
januari (8 st)
Arkiv 2010
december (1 st)
november (5 st)
oktober (3 st)
september (3 st)
augusti (1 st)
juli (1 st)
maj (2 st)
april (2 st)
mars (2 st)
februari (4 st)
januari (3 st)
Arkiv 2009
december (3 st)
oktober (4 st)
september (6 st)
augusti (5 st)
juni (6 st)
maj (3 st)
april (3 st)
mars (4 st)
februari (2 st)
januari (5 st)
Arkiv 2008
december (6 st)
november (2 st)
oktober (4 st)
september (10 st)
augusti (11 st)
Konsumtionens skuggor
Publicerad 2009-03-03 17:35 2 kommentarer
I dagens Obs i P1 recenserar jag boken ”The Shadows of Consumtion” av den kanadensiske statsvetaren Peter Dauvergne. Obligatorisk läsning för alla som fortfarande tror att lösningen på alla miljöproblem finns i smart shopping. Lyssna här.
Permalänk:
Frilansgruppen Textverk





Skrivet av Sanna 2009-03-15 21:37
ett boktips
Hej, läste din artikel i GP idag och tänkte på det du skrev om vad som kan fyllas med det tomrum konsumtionen lämnar efter sig. Jag vet inte om syftet var att uppmana läsare att tänka själva och du själv har lite ideer om detta. Om du vill ha ett boktips på ämnet tycker jag att du ska läsa "Simple prosperity finding real wealth in a sustainable lifestyle" av David Wann om du inte redan gjort det!
Skrivet av Mattias 2009-03-16 09:43
Tack!
Tack för boktipset. Artikeln var väl först och främst en uppmuntran till att tänka själv...